KRÁTKÁ ROZPRÁVKA O PŘEDSUDCÍCH ANEB TA NĚMCOVÁ JE VÁŽNĚ ODPORNÁ

15. března 2017 v 20:13 | Alice |  "Filosofické myšlenky"
Zdravím všechny čtenáře.
Dneska se mi v autobuse stala taková divná věc, nad kterou jsem přemýšlela (a hlavně sama nad sebe) ještě hodně dlouho.
Přede mnou stáli puberťáci z deváté třídy (vím to, protože se bavili o tom, kam si dali přihlášky na SŠ, teda nee, že bych poslouchala cizí hovory, že?) - kluk a holka.
Bavili se o škole a ta dívka najednou řekla: " Mě ta Němcová příjde vážně odporná.."
A kluk mlčky přikyvoval..
V tu chvíli se ve mě vzbudilo češtinářské a učitelské ego a byla jsem naštvaná (jako stará babička), co si ta dnešní mládež myslí...


Ale, chybička se vloudila, že? Ukázalo se, že žáci nejsou zkažení, alespoň ne na tolik, aby kritizovali jednu z nejznámnějších českých spisovatelek, ale jen svou spolužačku, která se podle jejich názoru ukázala jako hloupá a nechutná.
Tahle maličkost mne donutila se zamyslet nad předsudky. Odsuzuji je, ale evidentně jsem obětí mnoha z nich, byť malinkatých.
Napadá mne hned další autobusová story (sice si říkám pořád, jak by se hodilo auto, ale ono v něm není tolik zážitků, jak v městské dopravě). Čekala jsem na autobus a ke mě a ještě ke dvěma lidem přiběhla maminka s kočárkem, jestli nevím, jestli nejede něco na nádraží kromě toho busu, co právě ujel. Vypadala úřiceně a mě jí bylo líto. Do té doby, než začala na tu dvouletou holčičku v kočárku křičet, že za všechno může ona, její **** kroužek, že příště bude myslet jen na sebe, že kvůli té holčičce nestihne jet do Prahy.. No můžu vám říct, že mě jen myšlenka, že to akorát zhorší situaci, zadržovala od toho, abych jí něco řekla- pán vedle mne byl na tom podobně.
Takže, i když se snažím koukat na příslušníky jiné rasy jako na každého jiné a tvořit si na ně názor až později, i když se snažím, tak evidentně jsem předsudky obklopena pořád. Myslím, že částečně za to může naše kultura a že se s tím částečně nedá nic dělat.
Jen z toho plyne poučení, že má člověk soudit, až ví všechny detaily. Což doufám, že si to jako budoucí učitelka budu pamatovat.
Vaše,
Bez nápadu co dát do věty, která patří sem,
Alice
 


Komentáře

1 Lukáš | Web | 20. března 2017 v 21:29 | Reagovat

První situace je v pořádku. Jedná se o jmenovce a samozřejmě první na řadu přijde známá osobnost. Kdyby kamarád řekl, že Adolf byl skvělý člověk, tak bych mu hned tady řekl něco ve smyslu, že je zpropadený Nacista, a přitom myslel svého kamaráda z dětství. Není třeba se kvůli toho nějak vyrušovat.
Druhá situace je docela jiná. Kamarád jednou jel ze školy domů, když náhle byla revize jízdenek. Maminka s dcerkou byly chyceny - její zasraná dcera, kterou jí dalo snad samotné peklo, kterou měla radši spolknout, ztratila jízdenky. A pak jí začala bít. Nikdo v autobuse (dokonce ani revizor ne), až na kamaráda, se jí nezastal.
Předsudky bychom si měli tvořit až po nějakém aktu, ale je v pořádku si je tvořit dříve. Akorát bychom se na základě nich neměli k dané osobě nějak jinak chovat. :)

2 Alice | Web | 22. března 2017 v 20:18 | Reagovat

Naprostý souhlas! Polemika nad tím, jak se lidé chovají vidět špatné chování druhých, by byla na hodiny :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama