HOBBY PRO DOPISOMILCE - POSTCROSSING

9. března 2017 v 10:43 | Alice |  Vyzkoušeno!
Zdravím všechny čtenáře.
Napadlo mě vytvořit novou rubriku, kde bych vás seznámila s věcmi a zážitky, se kterými mám zkušenosti a chtěla bych se o tom podělit s ostatními. Ať už to jsou moje zájmy, výlety či cokoliv. Takovýhle formát jsem nikdy nepsala, tak uvidíme :).

Ráda bych začala věcí, kterou už se nebojím napsat do kolonky mé zájmy a troufám si říct, že není tak známá.
Máte rádi ten pocit kontrolovat každý den schránku, jestli tam něco není? Dozvídáte se rádi něco nového z jiných zemích, poznáváte nové kultury? Máte doma hodně nepopsaných pohledů a pár stovek na oběť poště? Pak pozorně čtěte :).
Krok za krokem:
1) Na stránce https://www.postcrossing.com/ se registrujete. Dopnítě svou adresu a ideálně vyplníte svůj profil- není to povinné, ale hodně lidem to pomáhá vás trochu poznat, aby věděli, jaké máte zájmy, co Vám napsat. Jsou také lidé, kteří mají rádi určité pohledy a někteří sbírají konkrétní druhy.
2) Vylosujete si adresu. Vylosuje se Vám náhodně vygenerovaná adresa. V této skupině jsou lidi z celého světa, nejčastěji se ale losuje Německo či Rusko, tam je totiž "postcrosserů" hodně. Můžete ale narazit na zajímavější země, u mě například to byly například Guernsey (do té doby jsem netušila, kde to jeú či Dominikánská republika :).
3) vplníte tedy adresu, ID podle kterého vás adresát zaregistruje a něco pěkného napíšete :). V profilu je uvedené, kterými jazyky daný jedinec mluví a většinou je to samozřejmě angličtina :). Ale mě se občas poštěstí, že narazím i na francouzský jazyk a do té Dominikánské republiky jsem psala pánovi celý pohled česky, protože o to prosil v profilu.
4) až pohled dorazí, podle ID vás adresát zaregistruje a většinou vám k tomu napíše pár slov, minimálěn, že děkuje. Informace o tomto zázraku vám dojde na mail a nazývá se to Hurray :).
5) no a za každý váš zaregistrovaný pohled dostanete minimálně jeden do schránky vy. A zase, zaregistrujete ho, doplníte ID a můžete se těšit :)

Pohledů nemůžete poslat nekonečno naráz, je tam limit, který vás bude brzdit. Ze začátku je to méně, pak se číslo zvětšuje. Nebojte se ale, že kvůli pošťákovi nebudete moci posílat plné pošty- po 60 dnech, kdy pohled nedošel, spadne do tzv. expired a nepočítá se celkově.

Největší finanční zátěží jsou samozřejmě známky. Já je kupuji přes eshop české pošty v bločcích, abych nemusela lítat na poštu pořád. Doporučuji typ E na vše- bude to trvat déle, ale dojdu až za oceán :).
Existuje spousty nádherných závisláckých eshopů s pohledy, kam s prázdnou peněženkou nedoporučuji zabrouzdávat. Já mám spoustu starých pohledů od babičky, některé nakoupené a některé pořízené z výletů a cest. Potom posílám podle preferencí.
Většina postcrosserů (teda hlavně českých, co vím) kromě napsaných pár řádků přidávájí washi pásky (takové ozdobné izolepy), různé samolepky. I já patřím mezi tyto maniaky, které baví si pohled vypiplat.

Tak toť ve "zkratce". Pro mě je postcrossing uvolněním, naplněním kreativních tužeb i malé cvíko angličtiny.
Vaše,
natěšená, až se všechny pohledy pošlou,
Alice
 


Komentáře

1 Lukáš | Web | 11. března 2017 v 13:59 | Reagovat

O "penpals" jsem věděl, o službě postcrosseru se ovšem nyní dovídám poprvé. Zní to opravdu zajímavě a jistě to musí být skvělý způsob, jak poznat nové země, jiné kultury. Možná i já něčeho takového v budoucnu využiji. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama